Hledání bydlení v Phnom Penhu pro začátečníky

30.04.2019

Na podzim letošního roku jsem se rozhodl učinit zásadní životní krok, a to odjet jako zástupce Diakonie ČCE do Kambodži. Rozhodnutí v Praze bylo poměrně rychlé a snadné a datum mého odjezdu se začalo blížit rychlostí kulového blesku.

To nakonec padlo na apríla (1.4.) a tak tomu mnozí z mých kamarádů ani nevěřili. Po pocitově nekonečné cestě přes Istanbul s 12 hodinovým přestupem a pak následně s ještě jedním 1,5 hodinovým "dýchánkem" na letišti v Bangkoku, jsem konečně dorazil do své finální destinace - hlavního města Kambodži - Phnom Penhu. Zde se chystám pokračovat v činnosti, kterou započala moje bývalá kolegyně Kamila Šimková. Ta spočívá v založení lokálního zastoupení Diakonie a implementaci rozvojových a humanitárních projektů ve spolupráci s naším lokálním partnerem LWD a za podpory Ministerstva zahraničních věcí a České rozvojové agentury.

Kamila během svého jeden a půl ročního pobytu s vámi sdílela všednodenní zážitky, strasti i slasti, humanitárního pracovníka v Kambodži. Mým cílem je v tomto zavedeném a sledovaném "seriálu" pokračovat. A jako první jsem se rozhodl sdílet moji zkušenost s hledáním bytu, protože jak zřejmě tušíte, tato aktivita definovala moje první dny v tomto rušném městě.


Recept na byt v Phnom Penhu (PP) podle Standy:

Prvním krokem, který člověk může provést už z Prahy je začít hledat na webových stránkách. Mně se nejvíce osvědčily tyto dvě: https://www.khmer24.com/en/ a https://www.expat.com/en/housing/asia/cambodia/phnom-penh/flats-for-rent.html ( zde se sice musíte registrovat, ale pevně věřím, že to se hodí i do budoucna). Není překvapením, že ceny bytů zaleží na lokalitě a pohybují se od 200 až do 300 dolarů. Byty v této cenové relaci bych popsal jako standardní, mající klimatizaci, sprchu spojenou s toaletou, kuchyňský kout a postel. Zkrátka vše, co potřebujete k přežití (v PP hlavně tu klimatizaci). V ceně bývá i kabelová televize s kanály v khmerštině (pro všechny jazykové nadšence) a úklid společných prostor. Zatímco nad 500 dolarů můžete už získat větší luxus, u kterého máte i společný bazén.

Důležité je nezapomenou si k ceně připočíst ještě energie, a jelikož si každý pronajímatel určuje ceny po svém, můžete platit od 0,25 centů za kWh až do 50 centů za kWh. Když to vezmeme suma sumárum s vodou (cca 5 až 10 dolarů/osoba), tak v praxi to znamená přičíst k měsíčnímu nájmu ještě 50 až 100 dolarů. Vždy zde platí pravidla zdravého selského rozumu: čím více v centru, tím dražší nájem a čím dražší nájem, tím obyčejně dražší energie. Když si vyberete byt, který se vám na fotkách na internetu alespoň trochu zamlouvá, což není tak jednoduché, protože vás čekají nic neříkající fotky např. pouze dveří nebo dřezu, tudíž ani vlastně nevíte, jak ten byt vypadá jako celek, kontaktujte makléře u inzerátu uvedeného. Ten vám řekne, že zrovna tento konkrétní byt už nemá, ale hned vás ujistí, že má jiné k dispozici. Pak s ním jen strávíte dopoledne na motorce, objedete několik bytů a pro jistotu si na odpoledne domluvíte dalšího makléře, který vám ukáže 3 stejné byty jako ten dopoledne :-D. Na rozhodnutí se v Kambodži dlouho nečeká, byt si musíte nejlépe hned, nejpozději do druhého dne rezervovat. Byty mizí rychle, protože se o ně pere i víc realitních makléřů. Nastěhovat se můžete okamžitě nebo maximálně do týdne.

Takto vidím bytovou situaci v Phnom Penhu já, jakožto nově přistěhovalý cizinec. Pro místní je naprosto jiná. Zároveň jsem přesvědčen, že zkušenější jedinci znalí prostředí jsou schopni nalézt velmi výhodné nabídky. Ale člověk holt někde bydlet musí a já jsem zatím ve svém bytě a čtvrti spokojený! J až na občasné výpadky elektriky.

Tak všem byt hledajícím, ať už v ČR nebo v Kambodži, zdar!


A pro ty, kteří opravdu hledají/ budou hledat ubytování v PP, mám fajnšmekrovské detaily o možných lokalitách:

Cizincům tzv expantům bych doporučil tyto 3 oblasti: BKK1 (Boeung Keng Kang), BKK2 a RM (Russian Market). Jak název sám napovídá, BKK1 je lokalita pro takovou vyšší třídu, dalo by se říct smetánku. Najdete tu velvyslanectví, západní butiky a putyky. Za byt tu zaplatíte zmíněných 500 dolarů, ale je dost možné, že vám výhled z 10 patra brzy zastaví jinou výškovou budovou, které tu rostou jako houby po dešti. V této čtvrti se také nemusíte bát výpadků elektřiny (max. jednou za týden), většina domů má totiž generátor.

BKK2 je z pravidla o něco levnější než BKK1, ceny se pohybují mezi 200 až 500 dolary a je to pořad velmi atraktivní místo s dobrou dostupností do centra.

Posledním mým favoritem je tu Russian Market. Na RM koupíte vše od dílů na motorku, až po základní potraviny, a ceny se pohybují přiměřeně na 200 až 300 dolarech za byt/měsíc. Bohužel výpadky elektřiny jsou tu dosti časté a málokterý dům má generátor. Já mám to štěstí, že můj dům ho sice nemá, ale ten vedle ano a představuje pro mě pravidelně velmi příjemný budíček.

PS: ceny jsou orientační.

© 2017 Kamila v Kambodži. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky